Panasonic Electronic Components ECQ-E2474KB
ECQ-E2474KB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2474KB
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2474KB.pdf
Availability of ECQ-E2474KB
QUANTITY
ECQ-E2474KB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2474KB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2474KB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(B)
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.484" L x 0.244" W (12.30mm x 6.20mm)
Height - Seated (Max)0.488" (12.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2474KB
Related LinksECQ-E, ECQ-E2474KB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2474KB Details Description
Related parts for ECQ-E2474KB
IC OPAMP VFB 32MHZ RRO 8HMSOP datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
.093 NYLON HOUSING 319101P1201 datasheet.pdf
1.27MM DDRDIMM VTPF/BLKLTH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf