Panasonic Electronic Components ECQ-E2A224MW
ECQ-E2A224MW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2A224MW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 20% 250VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2A224MW.pdf
Availability of ECQ-E2A224MW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E2A224MW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2A224MW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2A224MW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E2A(W) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-EW
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.945" L x 0.413" W (24.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.807" (20.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2A224MW
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2A224MW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2A224MW Details Description
Related parts for ECQ-E2A224MW
Connector Header 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.6V SOT89-3 datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC 44MA 15VDC datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 60POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 30POS BRD-FPC datasheet.pdf