Panasonic Electronic Components ECQ-E2W684KC
ECQ-E2W684KC picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E2W684KC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E2W684KC.pdf
Availability of ECQ-E2W684KC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E2W684KC Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E2W684KC
Internal Part NumberEIS-ECQ-E2W684KC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-U2A(G), ECQ-E2W(C) 06/Mar/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(C)
PackagingBulk
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.004" L x 0.413" W (25.50mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E2W684KC
Related LinksECQ-E2, ECQ-E2W684KC Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E2W684KC Details Description
Related parts for ECQ-E2W684KC
PHOTODIODE BLUE 29.5MM SQ BUSS datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 100 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.24M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.3A 36 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 45.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf