Panasonic Electronic Components ECQ-E4185KFB
ECQ-E4185KFB picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E4185KFB
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 10% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E4185KFB.pdf
Availability of ECQ-E4185KFB
QUANTITY
ECQ-E4185KFB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E4185KFB
Internal Part NumberEIS-ECQ-E4185KFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance1.8µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E4185KFB
Related LinksECQ-E4, ECQ-E4185KFB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E4185KFB Details Description
Related parts for ECQ-E4185KFB
IC OPAMP QUAD +3/5V R/R 14-SOIC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 180POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
KIT ESD DUAL SUPPLY VOLTAGE datasheet.pdf
TRACER 1/8" BLACK W/WHITE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT DUAL 15V 7.4A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf