Panasonic Electronic Components ECQ-E6223KZ
ECQ-E6223KZ picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6223KZ
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-E6223KZ.pdf
Availability of ECQ-E6223KZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-E6223KZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6223KZ
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6223KZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-E(N,Z,U,S,V,T) Series 24/Apr/2009
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(K)
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.532" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6223KZ
Related LinksECQ-E, ECQ-E6223KZ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6223KZ Details Description
Related parts for ECQ-E6223KZ
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 170V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.249 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
2:1 RATIO HS DISPENSER BOX datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PINS datasheet.pdf