Panasonic Electronic Components ECQ-E6394JFW
ECQ-E6394JFW picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-E6394JFW
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-E6394JFW.pdf
Availability of ECQ-E6394JFW
QUANTITY
ECQ-E6394JFW Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-E6394JFW
Internal Part NumberEIS-ECQ-E6394JFW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-E(F)
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.902" (22.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-E6394JFW
Related LinksECQ-E6, ECQ-E6394JFW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-E6394JFW Details Description
Related parts for ECQ-E6394JFW
IDC CABLE-ASN10A/ AE10M / APK10A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 44POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4308 RF DSA datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 4V X6S 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf