Panasonic Electronic Components ECQ-P6333JU
ECQ-P6333JU picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P6333JU
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-P6333JU.pdf
Availability of ECQ-P6333JU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-P6333JU Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P6333JU
Internal Part NumberEIS-ECQ-P6333JU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-(B,P,M,F,K),ECH-S 18/June/2008
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-P(U)
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.965" L x 0.315" W (24.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P6333JU
Related LinksECQ-P, ECQ-P6333JU Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P6333JU Details Description
Related parts for ECQ-P6333JU
IC REG MULT CONFIG INV ADJ DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 50mA - 250mA Backlight 20-HTSSOP datasheet.pdf
WOUND CHIP BALUN datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC XO 432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf