ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S32160B-75BL-TR
IS42S32160B-75BL-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS42S32160B-75BL-TR
Brief Description
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90BGA
Datasheet Download
IS42S32160B-75BL-TR.pdf
Availability of IS42S32160B-75BL-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS42S32160B-75BL-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S32160B-75BL-TR
Internal Part NumberEIS-IS42S32160B-75BL-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size512M (16M x 32)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case90-LFBGA
Supplier Device Package90-LFBGA (13x11)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S32160B-75BL-TR
IS42S32160B-75BL-TR Details Description
Related parts for IS42S32160B-75BL-TR
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTICAL LINK MODULE REMOTE I/O datasheet.pdf
RES 294K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
FAN 5VDC 40X20MM 2WR datasheet.pdf