Panasonic Electronic Components ECQ-P6683JU
ECQ-P6683JU picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-P6683JU
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
ECQ-P6683JU.pdf
Availability of ECQ-P6683JU
QUANTITY
ECQ-P6683JU Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-P6683JU
Internal Part NumberEIS-ECQ-P6683JU
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.965" L x 0.433" W (24.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-P6683JU
Related LinksECQ-P, ECQ-P6683JU Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-P6683JU Details Description
Related parts for ECQ-P6683JU
FIXED IND 3.5UH 7.5A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.12A 140 MOHM datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN 5V DUAL BLK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf