Panasonic Electronic Components ECQ-U2A154MG
ECQ-U2A154MG picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-U2A154MG
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 20% 275VAC RAD
Datasheet Download
ECQ-U2A154MG.pdf
Availability of ECQ-U2A154MG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-U2A154MG Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-U2A154MG
Internal Part NumberEIS-ECQ-U2A154MG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFuse Function for Film Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLECQ-U2A(G), ECQ-E2W(C) 06/Mar/2009
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-UG
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-U2A154MG
Related LinksECQ-U2, ECQ-U2A154MG Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-U2A154MG Details Description
Related parts for ECQ-U2A154MG
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 2.7A SOT-363 datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON ST1S10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 63NH N48 datasheet.pdf
IMPACT 5X8 GL ORTHO DC ASSY 0.39 datasheet.pdf
CONN SSL OUTLET HSG 2POS CRIMP datasheet.pdf
"MICRO 51C P 72"" WHT JACKS NI" datasheet.pdf