Panasonic Electronic Components ECQ-V1H185JL9
ECQ-V1H185JL9 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1H185JL9
Brief Description
CAP FILM 1.8UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1H185JL9.pdf
Availability of ECQ-V1H185JL9
QUANTITY
ECQ-V1H185JL9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1H185JL9
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1H185JL9
Standard Package1,000
SeriesECQ-V
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.402" L x 0.283" W (10.20mm x 7.20mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1H185JL9
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1H185JL9 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1H185JL9 Details Description
Related parts for ECQ-V1H185JL9
SHROUDED HEADER 50 POS RT ANGLE datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 4.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
C/A 62.5/125 RIS SC MTRJ 20M1 datasheet.pdf
TAPE LEAD FOIL 3/4" X 5YD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf