Panasonic Electronic Components ECQ-V1J333JM3
ECQ-V1J333JM3 picture photo
Mfg. Part Number
ECQ-V1J333JM3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
ECQ-V1J333JM3.pdf
Availability of ECQ-V1J333JM3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECQ-V1J333JM3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECQ-V1J333JM3
Internal Part NumberEIS-ECQ-V1J333JM3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECQ-V Series 16/Jun/2014
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECQ-V
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECQ-V1J333JM3
Related LinksECQ-V1, ECQ-V1J333JM3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECQ-V1J333JM3 Details Description
Related parts for ECQ-V1J333JM3
IC OPAMP JFET 4.5MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 30POS 2MM T/H datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 22A TO-252 datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN HDR 9POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 317MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS T/H R/A TIN datasheet.pdf
INDUCTOR, BEAD, 6 X 9MM, 1 NPB datasheet.pdf