| Internal Part Number | EIS-ECS-10.7-7.5A | |
| Product Training Modules | Monolithic Crystal Filters | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Filters | |
| Family | Crystals | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Frequency | 10.7MHz Center | |
| Impedance | 1.8 kOhm | |
| Filter Type | Monolithic Crystal | |
| Insertion Loss | 1.5dB | |
| Ripple | 0.5dB | |
| Package / Case | HC49/U | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Height (Max) | 0.441" (11.20mm) | |
| Size / Dimension | 0.437" L x 0.185" W (11.10mm x 4.70mm) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | ECS-10.7-7.5A | |
| Related Links | ECS-10, ECS-10.7-7.5A Datasheet, ECS Inc. International Distributor | |
 | GP1S25 | PHOTOINTERRUPTER SLOT 1.6MM PCB | datasheet.pdf | |