ECS Inc. International ECS-100-S-18-TR
ECS-100-S-18-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100-S-18-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 10.0000MHz 30ppm Series 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-100-S-18-TR.pdf
Availability of ECS-100-S-18-TR
QUANTITY
ECS-100-S-18-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100-S-18-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-100-S-18-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency10MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.098" (2.50mm)