ECS Inc. International ECS-100A-040
ECS-100A-040 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100A-040
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 4.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-100A-040.pdf
Availability of ECS-100A-040
QUANTITY
ECS-100A-040 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100A-040
Internal Part NumberEIS-ECS-100A-040
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-100
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency4MHz
Function-
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100A-040
Related LinksECS-10, ECS-100A-040 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100A-040 Details Description
Related parts for ECS-100A-040
IC OPAMP CFA 500MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 35MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER - PG29 TO M40 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.091UF RADIAL datasheet.pdf