ECS Inc. International ECS-100A-250
ECS-100A-250 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100A-250
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 25.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-100A-250.pdf
Availability of ECS-100A-250
QUANTITY
ECS-100A-250 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100A-250
Internal Part NumberEIS-ECS-100A-250
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-100
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency25MHz
Function-
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)70mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100A-250
Related LinksECS-10, ECS-100A-250 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100A-250 Details Description
Related parts for ECS-100A-250
SWITCH LINE CARD ACCESS 28-SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 400MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC LEAD-ACID CHARGE MGMT 16-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 6A DPAK datasheet.pdf
DC ADAPTER CABLE 5.5X3.3MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN FEMALE TERM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN ADAPTER 7P-7P F-M PNL MNT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 26A 2.94 MOHM datasheet.pdf