United Chemi-Con EKMM401VNN121MQ30T
EKMM401VNN121MQ30T picture photo
Mfg. Part Number
EKMM401VNN121MQ30T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMM401VNN121MQ30T.pdf
Availability of EKMM401VNN121MQ30T
QUANTITY
EKMM401VNN121MQ30T Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMM401VNN121MQ30T
Internal Part NumberEIS-EKMM401VNN121MQ30T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMM
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMM401VNN121MQ30T
Related LinksEKMM401VN, EKMM401VNN121MQ30T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMM401VNN121MQ30T Details Description
Related parts for EKMM401VNN121MQ30T
IC BUFF/DVR NON-INVERT SC705 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL CRIMPER FERRULE 10-20AWG datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.185A 47 MOHM datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 150MA 2.4 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
WP-PA HF-HB 34 5 BK datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf