ECS Inc. International ECS-100AX-020
ECS-100AX-020 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100AX-020
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 2.000MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-100AX-020.pdf
Availability of ECS-100AX-020
QUANTITY
ECS-100AX-020 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100AX-020
Internal Part NumberEIS-ECS-100AX-020
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-100X
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency2MHz
Function-
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100AX-020
Related LinksECS-10, ECS-100AX-020 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100AX-020 Details Description
Related parts for ECS-100AX-020
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC 2-BIT BUS SWITCH 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 750K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 5SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 70A datasheet.pdf