ECS Inc. International ECS-100AX-110.5
ECS-100AX-110.5 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-100AX-110.5
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ TTL PC PIN
Datasheet Download
ECS-100AX-110.5.pdf
Availability of ECS-100AX-110.5
QUANTITY
ECS-100AX-110.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-100AX-110.5
Internal Part NumberEIS-ECS-100AX-110.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-100X
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
Function-
OutputTTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)30mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Height0.200" (5.08mm)
Package / Case14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-100AX-110.5
Related LinksECS-100, ECS-100AX-110.5 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-100AX-110.5 Details Description
Related parts for ECS-100AX-110.5
IC RCVR 3&4RS232 5V 24-CDIP datasheet.pdf
FILTER LINE PWR 2STAGE STD 2A QC datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 4.63V SC70-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS 16AWG W/SOCKET datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
MICRO 51C PIN 10CR 26/11 JSCR datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
POWER ADAPTER NORTH AMERICA 9 V datasheet.pdf
SENSTHERMOHD5R 110C 1W BREAK datasheet.pdf
CTV 30C MIXED SKT PLUG datasheet.pdf
100000UF 100V 76X220MM 85C 15000 datasheet.pdf