ECS Inc. International ECS-102.45-16-5PX-TR
ECS-102.45-16-5PX-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-102.45-16-5PX-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 10.2450MHz 30ppm 16pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-102.45-16-5PX-TR.pdf
Availability of ECS-102.45-16-5PX-TR
QUANTITY
ECS-102.45-16-5PX-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-102.45-16-5PX-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-102.45-16-5PX-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency10.245MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance16pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-102.45-16-5PX-TR
Related LinksECS-102.45, ECS-102.45-16-5PX-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-102.45-16-5PX-TR Details Description
Related parts for ECS-102.45-16-5PX-TR
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5U RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL ADC16V130 A/D CONV datasheet.pdf
CABLE 40POS 28AWG 2M datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
PHENOLIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT .500X.187X36.00" datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf