ECS Inc. International ECS-110.5-20-5PX-TR
ECS-110.5-20-5PX-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-110.5-20-5PX-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-110.5-20-5PX-TR.pdf
Availability of ECS-110.5-20-5PX-TR
QUANTITY
ECS-110.5-20-5PX-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-110.5-20-5PX-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-110.5-20-5PX-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-110.5-20-5PX-TR
Related LinksECS-110.5, ECS-110.5-20-5PX-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-110.5-20-5PX-TR Details Description
Related parts for ECS-110.5-20-5PX-TR
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CABLE STR FEMALE-FEMALE 5POS 3' datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE MOD CAT5E 24AWG 5' datasheet.pdf
LABEL ROLL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
RES 866K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf