ECS Inc. International ECS-120.003-18-5PXEN
ECS-120.003-18-5PXEN picture photo
Mfg. Part Number
ECS-120.003-18-5PXEN
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 12.000393MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-120.003-18-5PXEN.pdf
Availability of ECS-120.003-18-5PXEN
QUANTITY
ECS-120.003-18-5PXEN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-120.003-18-5PXEN
Internal Part NumberEIS-ECS-120.003-18-5PXEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12.000393MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-120.003-18-5PXEN
Related LinksECS-120.00, ECS-120.003-18-5PXEN Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-120.003-18-5PXEN Details Description
Related parts for ECS-120.003-18-5PXEN
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf
7A BUSSMANN 10 SACHET datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 25A DO203AA datasheet.pdf
43.2MM X 44.5MM 1=25/PK datasheet.pdf
RES 150 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf