ECS Inc. International ECS-160-20-23A-TR
ECS-160-20-23A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-160-20-23A-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-160-20-23A-TR.pdf
Availability of ECS-160-20-23A-TR
QUANTITY
ECS-160-20-23A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-160-20-23A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-160-20-23A-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)60 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-160-20-23A-TR
Related LinksECS-160-, ECS-160-20-23A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-160-20-23A-TR Details Description
Related parts for ECS-160-20-23A-TR
TVS DIODE 408VWM 690.9VC SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN ASSY PLUG MINIPAK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 44MA 72 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 80POS datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
SOLDER BRAID datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
240V CORNER GRND DELTA 2-POLE SP datasheet.pdf