ECS Inc. International ECS-200-18-9
ECS-200-18-9 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-200-18-9
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 20.0000MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
ECS-200-18-9.pdf
Availability of ECS-200-18-9
QUANTITY
ECS-200-18-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-200-18-9
Internal Part NumberEIS-ECS-200-18-9
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECS-3x9
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency20MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height0.354" (9.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-200-18-9
Related LinksECS-20, ECS-200-18-9 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-200-18-9 Details Description
Related parts for ECS-200-18-9
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 28.631MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
C/A, 50/125LDD, ST/ST,2M1 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONBINATION ANVIL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/16-48" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf