ECS Inc. International ECS-204.8-18-18-TR
ECS-204.8-18-18-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-204.8-18-18-TR
Brief Description
Crystal 20.4800MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-204.8-18-18-TR.pdf
Availability of ECS-204.8-18-18-TR
QUANTITY
ECS-204.8-18-18-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-204.8-18-18-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-204.8-18-18-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-12
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency20.48MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.098" (2.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-204.8-18-18-TR
Related LinksECS-204.8, ECS-204.8-18-18-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-204.8-18-18-TR Details Description
Related parts for ECS-204.8-18-18-TR
RES SMD 6.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 600W datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 43PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 11KV NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf