ECS Inc. International ECS-240-12-28A-TR
ECS-240-12-28A-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240-12-28A-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-240-12-28A-TR.pdf
Availability of ECS-240-12-28A-TR
QUANTITY
ECS-240-12-28A-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240-12-28A-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-240-12-28A-TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-4A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.492" L x 0.191" W (12.50mm x 4.85mm)
Height0.197" (5.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240-12-28A-TR
Related LinksECS-240-, ECS-240-12-28A-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240-12-28A-TR Details Description
Related parts for ECS-240-12-28A-TR
TERM SOLDER TURRET .186" .051"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DGTL POT DUAL 50K SPI 14SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC REG MULTI CONFIG 5V 3A TO263 datasheet.pdf
IC TXRX 8BIT TRI-ST 20DHVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8HTSOPJ datasheet.pdf
EXPANSION BOARD PMSM MOTOR CTRL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM TACH 05VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf