ECS Inc. International ECS-240-18-23A-EN-TR
ECS-240-18-23A-EN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240-18-23A-EN-TR
Brief Description
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD
Datasheet Download
ECS-240-18-23A-EN-TR.pdf
Availability of ECS-240-18-23A-EN-TR
QUANTITY
ECS-240-18-23A-EN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240-18-23A-EN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-240-18-23A-EN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-64A
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency24MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height0.043" (1.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240-18-23A-EN-TR
Related LinksECS-240-18, ECS-240-18-23A-EN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240-18-23A-EN-TR Details Description
Related parts for ECS-240-18-23A-EN-TR
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .100 datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 2.54MM T/H TIN datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT 4X2SON datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf