ECS Inc. International ECS-240.001-18-5PTR
ECS-240.001-18-5PTR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-240.001-18-5PTR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 24.00014MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-240.001-18-5PTR.pdf
Availability of ECS-240.001-18-5PTR
QUANTITY
ECS-240.001-18-5PTR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-240.001-18-5PTR
Internal Part NumberEIS-ECS-240.001-18-5PTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7
PackagingCut Tape (CT)
TypeMHz Crystal
Frequency24.00014MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-240.001-18-5PTR
Related LinksECS-240.0, ECS-240.001-18-5PTR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-240.001-18-5PTR Details Description
Related parts for ECS-240.001-18-5PTR
RES ARRAY 7 RES 68K OHM 8SIP datasheet.pdf
OPTO SENSOR LEVER TYPE datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 4.63V 9MICROSMD datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS M3 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 6W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 75UH SMD datasheet.pdf