ECS Inc. International ECS-270-20-33-DU-TR
ECS-270-20-33-DU-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-270-20-33-DU-TR
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ECS-270-20-33-DU-TR.pdf
Availability of ECS-270-20-33-DU-TR
QUANTITY
ECS-270-20-33-DU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-270-20-33-DU-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-270-20-33-DU-TR
FamilyCrystals
SeriesECX-32
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-270-20-33-DU-TR
Related LinksECS-270-2, ECS-270-20-33-DU-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-270-20-33-DU-TR Details Description
Related parts for ECS-270-20-33-DU-TR
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.15A LSTM datasheet.pdf
KNIFE SOLDER TIP TIN 2.03MM 700 datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 16X6X12" 6A CRS datasheet.pdf
SHL-SMT 5.00/03GR 5.9RL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf