ECS Inc. International ECS-270-20-5PXDU-F-TR
ECS-270-20-5PXDU-F-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-270-20-5PXDU-F-TR
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-270-20-5PXDU-F-TR.pdf
Availability of ECS-270-20-5PXDU-F-TR
QUANTITY
ECS-270-20-5PXDU-F-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-270-20-5PXDU-F-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-270-20-5PXDU-F-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X-DU
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency27MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-270-20-5PXDU-F-TR
Related LinksECS-270-20, ECS-270-20-5PXDU-F-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-270-20-5PXDU-F-TR Details Description
Related parts for ECS-270-20-5PXDU-F-TR
OSC XO 45.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MCU 512K FLASH 96K SRAM USB CAN datasheet.pdf
OSC VCXO 297.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 10MSOP datasheet.pdf
CONN HSG 25POS .100 SINGLE VER H datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LP 5.00/135/23 OG datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf