ECS Inc. International ECS-3961-100-AU-TR
ECS-3961-100-AU-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-3961-100-AU-TR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ECS-3961-100-AU-TR.pdf
Availability of ECS-3961-100-AU-TR
QUANTITY
ECS-3961-100-AU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-3961-100-AU-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-3961-100-AU-TR
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesECS-3961
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency10MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)20mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-3961-100-AU-TR
Related LinksECS-3961-, ECS-3961-100-AU-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-3961-100-AU-TR Details Description
Related parts for ECS-3961-100-AU-TR
ADAPTER 8-SOIC TO 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 5.3V 0.18A SOT89-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN +/-05V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
HEX SPACER M3 PLASTIC 14MM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 PIN J/N REC datasheet.pdf
47UF 10V 4,5X10MM 85C 3000H datasheet.pdf