ECS Inc. International ECS-40-20-7SX-TR
ECS-40-20-7SX-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-40-20-7SX-TR
Brief Description
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet Download
ECS-40-20-7SX-TR.pdf
Availability of ECS-40-20-7SX-TR
QUANTITY
ECS-40-20-7SX-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-40-20-7SX-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-40-20-7SX-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECX-3SX Series SMD Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECX-3SX
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance20pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Size / Dimension0.492" L x 0.180" W (12.50mm x 4.60mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-40-20-7SX-TR
Related LinksECS-40-2, ECS-40-20-7SX-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-40-20-7SX-TR Details Description
Related parts for ECS-40-20-7SX-TR
CAP ALUM 15UF 10% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ANT KIT BB3780 MB8T datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 23.4 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/09/90 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf