Vishay/Dale RNC55J28R0BSBSL
RNC55J28R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J28R0BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J28R0BSBSL.pdf
Availability of RNC55J28R0BSBSL
QUANTITY
RNC55J28R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J28R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J28R0BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J28R0BSBSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J28R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J28R0BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J28R0BSBSL
RES SMD 162 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY/WHT 12.84"L X 7"W datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 1.5A DO204AL datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/ FLTR 4A M80 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf