ECS Inc. International ECS-400-18-10-3OT
ECS-400-18-10-3OT picture photo
Mfg. Part Number
ECS-400-18-10-3OT
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
ECS-400-18-10-3OT.pdf
Availability of ECS-400-18-10-3OT
QUANTITY
ECS-400-18-10-3OT Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-400-18-10-3OT
Internal Part NumberEIS-ECS-400-18-10-3OT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECS-3x10
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.413" L (3.20mm x 10.50mm)
Height0.413" (10.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-400-18-10-3OT
Related LinksECS-400-, ECS-400-18-10-3OT Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-400-18-10-3OT Details Description
Related parts for ECS-400-18-10-3OT
RES SMD 5.6K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SER 16-MSOP datasheet.pdf
CONTACT PIN 16AWG SIZE 16 datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
TL8012-1 110VAC 3NC+2NO datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf