United Chemi-Con ELXS161VSN102MQ35S
ELXS161VSN102MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
ELXS161VSN102MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
ELXS161VSN102MQ35S.pdf
Availability of ELXS161VSN102MQ35S
QUANTITY
ELXS161VSN102MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of ELXS161VSN102MQ35S
Internal Part NumberEIS-ELXS161VSN102MQ35S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesLXS
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ELXS161VSN102MQ35S
Related LinksELXS161VS, ELXS161VSN102MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
ELXS161VSN102MQ35S Details Description
Related parts for ELXS161VSN102MQ35S
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN DDR II 240P SOCKET GOLD/F datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ28400 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A SOT23 datasheet.pdf