ECS Inc. International ECS-42-12-1
ECS-42-12-1 picture photo
Mfg. Part Number
ECS-42-12-1
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 4.194304MHz 30ppm 12pF 100 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
ECS-42-12-1.pdf
Availability of ECS-42-12-1
QUANTITY
ECS-42-12-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-42-12-1
Internal Part NumberEIS-ECS-42-12-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49U
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency4.194304MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance12pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-42-12-1
Related LinksECS-4, ECS-42-12-1 Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-42-12-1 Details Description
Related parts for ECS-42-12-1
CONN SKT .062 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 24LLP datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
COVER datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 37POS datasheet.pdf