ECS Inc. International ECS-51-18-5PXEN-TR
ECS-51-18-5PXEN-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-51-18-5PXEN-TR
Brief Description
Crystal 5.0688MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
ECS-51-18-5PXEN-TR.pdf
Availability of ECS-51-18-5PXEN-TR
QUANTITY
ECS-51-18-5PXEN-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-51-18-5PXEN-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-51-18-5PXEN-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCSM-7 Series Crystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCSM-7X
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency5.0688MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-51-18-5PXEN-TR
Related LinksECS-51-18, ECS-51-18-5PXEN-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-51-18-5PXEN-TR Details Description
Related parts for ECS-51-18-5PXEN-TR
CARDEDGE 40POS DL .100 BLK PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 4V X6S 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 16POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER FP DUAL 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf