ECS Inc. International ECS-60-18-10X
ECS-60-18-10X picture photo
Mfg. Part Number
ECS-60-18-10X
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 6.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
ECS-60-18-10X.pdf
Availability of ECS-60-18-10X
QUANTITY
ECS-60-18-10X Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-60-18-10X
Internal Part NumberEIS-ECS-60-18-10X
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesECS-3X10X
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency6MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±50ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.126" Dia x 0.413" L (3.20mm x 10.50mm)
Height0.413" (10.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-60-18-10X
Related LinksECS-60, ECS-60-18-10X Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-60-18-10X Details Description
Related parts for ECS-60-18-10X
OSC XO 18.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK 20POS VERT 35DEG .200 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 1% 1KV 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW ALF2 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf