ECS Inc. International ECS-761.21-S-1-30T
ECS-761.21-S-1-30T picture photo
Mfg. Part Number
ECS-761.21-S-1-30T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 76.121875MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
ECS-761.21-S-1-30T.pdf
Availability of ECS-761.21-S-1-30T
QUANTITY
ECS-761.21-S-1-30T Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-761.21-S-1-30T
Internal Part NumberEIS-ECS-761.21-S-1-30T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHC-49U
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency76.121875MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load CapacitanceSeries
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-761.21-S-1-30T
Related LinksECS-761.2, ECS-761.21-S-1-30T Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-761.21-S-1-30T Details Description
Related parts for ECS-761.21-S-1-30T
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
IC 3CH INTEG VIDEO BUFF 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf