Hirose Electric Co Ltd HIF3-10P-2.54DSA
HIF3-10P-2.54DSA picture photo
Mfg. Part Number
HIF3-10P-2.54DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 10POS 2.54MM
Datasheet Download
HIF3-10P-2.54DSA.pdf
Availability of HIF3-10P-2.54DSA
QUANTITY
HIF3-10P-2.54DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of HIF3-10P-2.54DSA
Internal Part NumberEIS-HIF3-10P-2.54DSA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHIF3
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
FeaturesMounting Flange
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HIF3-10P-2.54DSA
Related LinksHIF3-10P, HIF3-10P-2.54DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HIF3-10P-2.54DSA Details Description
Related parts for HIF3-10P-2.54DSA
CABLE TIE BARB TY 120LB 14.9" datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 1GBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8-SO datasheet.pdf
FUSE 75A 130V T/D LIFT TRUCK datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Header 2 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf