ECS Inc. International ECS-SR1-4.19-B-TR
ECS-SR1-4.19-B-TR picture photo
Mfg. Part Number
ECS-SR1-4.19-B-TR
Brief Description
CERAMIC RESONATOR 4.19MHZ SMD
Datasheet Download
ECS-SR1-4.19-B-TR.pdf
Availability of ECS-SR1-4.19-B-TR
QUANTITY
ECS-SR1-4.19-B-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-SR1-4.19-B-TR
Internal Part NumberEIS-ECS-SR1-4.19-B-TR
FamilyResonators
SeriesECS-SR1-B
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency4.19MHz
TypeCeramic
FeaturesBuilt in Capacitor
Frequency Stability±0.3%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance-
Capacitance30pF
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.295" L x 0.130" W (7.50mm x 3.30mm)
Height0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-SR1-4.19-B-TR
Related LinksECS-SR1-, ECS-SR1-4.19-B-TR Datasheet, ECS Inc. International Distributor
ECS-SR1-4.19-B-TR Details Description
Related parts for ECS-SR1-4.19-B-TR
IC FPGA 70 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
OSC TCXO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IMEDIA CHASSIS FOR IMCV CNVRTR datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT PCB datasheet.pdf