Nichicon UVZ2G3R3MPD1TD
UVZ2G3R3MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVZ2G3R3MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UVZ2G3R3MPD1TD.pdf
Availability of UVZ2G3R3MPD1TD
QUANTITY
UVZ2G3R3MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVZ2G3R3MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVZ2G3R3MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Standard Package500
SeriesVZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current38mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVZ2G3R3MPD1TD
Related LinksUVZ2G3R, UVZ2G3R3MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVZ2G3R3MPD1TD Details Description
Related parts for UVZ2G3R3MPD1TD
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 1KV X7R 3640 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR-STRAIGHT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 75MA 31.2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MMCX-MMCX RA PLG RG-178 6" datasheet.pdf