Panasonic Electronic Components ECS-T1AY106R
ECS-T1AY106R picture photo
Mfg. Part Number
ECS-T1AY106R
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
ECS-T1AY106R.pdf
Availability of ECS-T1AY106R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECS-T1AY106R Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-T1AY106R
Internal Part NumberEIS-ECS-T1AY106R
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.063" (1.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-T1AY106R
Related LinksECS-T1, ECS-T1AY106R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECS-T1AY106R Details Description
Related parts for ECS-T1AY106R
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TRANSISTOR RF 20W GAAS NI-360 datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP HSB 80A 5000 PC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf