Panasonic Electronic Components ECS-T1AZ225R
ECS-T1AZ225R picture photo
Mfg. Part Number
ECS-T1AZ225R
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
ECS-T1AZ225R.pdf
Availability of ECS-T1AZ225R
QUANTITY
ECS-T1AZ225R Order Process
Ship out your order
Specifications of ECS-T1AZ225R
Internal Part NumberEIS-ECS-T1AZ225R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTES
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeZ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECS-T1AZ225R
Related LinksECS-T1, ECS-T1AZ225R Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECS-T1AZ225R Details Description
Related parts for ECS-T1AZ225R
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EXTEND PCI 184POS .050 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF AC 30AU GF datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 3KVAC RAD datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf
RJI CORD 8XAWG26/7 PCRANDED PUSH datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf