Panasonic Electronic Components ECW-F2683JB
ECW-F2683JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2683JB
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F2683JB.pdf
Availability of ECW-F2683JB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECW-F2683JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2683JB
Internal Part NumberEIS-ECW-F2683JB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(B)
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2683JB
Related LinksECW-F, ECW-F2683JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2683JB Details Description
Related parts for ECW-F2683JB
IDC CABLE - MKC10K/MC10M/MCE10K datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1400V PWS-E-2 datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 14POS R/A datasheet.pdf
Crystal 32.7680MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
IC CLK BUFF MUX 2:8 750MHZ 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
MULTIMODE COUPLER 1M datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf