Panasonic Electronic Components ECW-F2W474JAQ
ECW-F2W474JAQ picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F2W474JAQ
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 450VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F2W474JAQ.pdf
Availability of ECW-F2W474JAQ
QUANTITY
ECW-F2W474JAQ Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F2W474JAQ
Internal Part NumberEIS-ECW-F2W474JAQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
Featured ProductECWF (A) Series Film Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.343" W (13.00mm x 8.70mm)
Height - Seated (Max)0.764" (19.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F2W474JAQ
Related LinksECW-F2, ECW-F2W474JAQ Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F2W474JAQ Details Description
Related parts for ECW-F2W474JAQ
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
TRANSDCR VOTAGE DC 0-100VDC IN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144MAPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CABLE 8POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf