Panasonic Electronic Components ECW-F4125JB
ECW-F4125JB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4125JB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4125JB.pdf
Availability of ECW-F4125JB
QUANTITY
ECW-F4125JB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4125JB
Internal Part NumberEIS-ECW-F4125JB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(B)
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.650" W (28.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4125JB
Related LinksECW-F, ECW-F4125JB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4125JB Details Description
Related parts for ECW-F4125JB
IC FLASH 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT 9POS datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 13POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 56 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 313BGA datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W T18 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TANK LEVEL MONITOR M510 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf