Panasonic Electronic Components ECW-F4225HL
ECW-F4225HL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4225HL
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 3% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4225HL.pdf
Availability of ECW-F4225HL
QUANTITY
ECW-F4225HL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4225HL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4225HL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±3%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.102" L x 0.661" W (28.00mm x 16.80mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4225HL
Related LinksECW-F, ECW-F4225HL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4225HL Details Description
Related parts for ECW-F4225HL
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 75 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf