Panasonic Electronic Components ECW-F4563RHL
ECW-F4563RHL picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4563RHL
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 3% 400VDC RAD
Datasheet Download
ECW-F4563RHL.pdf
Availability of ECW-F4563RHL
QUANTITY
ECW-F4563RHL Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4563RHL
Internal Part NumberEIS-ECW-F4563RHL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesECW-F(L)
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.056µF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.260" W (12.50mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.567" (14.40mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4563RHL
Related LinksECW-F4, ECW-F4563RHL Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4563RHL Details Description
Related parts for ECW-F4563RHL
RES 11 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 46POS DUAL .255 SMD datasheet.pdf
IC AMP WLAN/LNA DVR 3V SOT23-5 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.2KOHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 3.94MM datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
EXL UNITIZED DISC 4-1/2" 8A CRS datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 500MW DO35 datasheet.pdf
10UF 50V 6,3X5MM 85C 1500H datasheet.pdf