Panasonic Electronic Components ECW-F4624JLB
ECW-F4624JLB picture photo
Mfg. Part Number
ECW-F4624JLB
Brief Description
CAP FILM 0.62UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
ECW-F4624JLB.pdf
Availability of ECW-F4624JLB
QUANTITY
ECW-F4624JLB Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-F4624JLB
Internal Part NumberEIS-ECW-F4624JLB
PackagingBulk
Capacitance0.62µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.807" L x 0.445" W (20.50mm x 11.30mm)
Height - Seated (Max)0.902" (22.90mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-F4624JLB
Related LinksECW-F4, ECW-F4624JLB Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-F4624JLB Details Description
Related parts for ECW-F4624JLB
IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOIC datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
DIE SET 198122012 datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M6 NYLON datasheet.pdf
XFRMR PWR 14V 0.36A CHASSIS datasheet.pdf